Program

McCarthy 2010 – International Summer School in Glaciology

Lecturers

B. Anderson, A. Arendt, A. Aschwanden, M. Braun, E. Bueler, R. Hock, E. Pettit, T. Pfeffer, B. Smith, M. Truffer

Schedule


Monday 7 June

07:30 – 18:00 Transfer Fairbanks - McCarthy
19:30 DINNER

Tuesday 8 June

08:30 – 08:45 Introduction / Practical information (Hock)
08:45 – 09:35 Continuum Mechanics I (Truffer)
09:35 – 10:20 Continuum Mechanics II (Truffer)
10:20 – 10:35 Break
10:35 – 11:25 Continuum Mechanics III (Truffer/Aschwanden)
11:25 – 12:20 Mass Balance (Hock)
12:20 – 14:00 LUNCH
14:00 – 16:00 Exercises: Cont. mech. (Truffer) /mass balance (Hock)
16:00 – 16:15 Break
16:15 – 18:30 Poster presentation by students
19:00 DINNER
20:15 – 21:00 McCarthy and its surroundings (Ben Shaine)

Wednesday 9 June

Ben Smith arrives  
08:30 – 09:20 Imaging Remote Sensing I (Outlines, facies, sensors) (Braun)
09:30 – 10:20 Imaging Remote Sensing II (Feature tracking, speckle tracking, InSAR) (Braun)
10:20 – 10:35 Break
10:40 – 11:30 Glacier hydrology I (Anderson)
11:40 – 12:30 Glacier hydrology II (Anderson)
12:30 – 14:00 LUNCH
14:00 – 16:00 Exercises: remote sensing (Braun, Anderson)
16:00 – 16:15 Break
16:15 – 18:30 Group projects
19:00 DINNER
20:15 – 20.45 The SWIPA project (2 short videos)

Thursday 10 June

 Glacier excursion (Anderson)

Friday 11 June

08:30 – 09:20 Ice Sheet Modeling I (Bueler)
09:25 – 10:15 Ice Sheet Modeling II (Bueler)
10:15 – 10:30 Break
10:30 – 11:20 Remote Sensing: IceSAT (Smith)
11:25 – 12:20 Ice sheet mass balance (Smith)
12:20 – 14:00 LUNCH
14:00 – 16:00 Exercises: Remote sensing (Smith)
16:00 – 16:30 Coffee break
16:30 – 18:30 Group projects
19:00 DINNER

Saturday 12 June

08:30 – 09:20 Glacier meteorology and energy balance (Hock)
09:25 – 10:15 Glacier meteorology and energy balance (Hock)
10:15 – 10:30 Break
10:30 – 11:20 Ice Rheology/Ice cores (Pettit)
11:25 – 12:20 Thermodynamics of Glaciers and Ice Sheets (Aschwanden)
12:20 – 14:00 LUNCH
14:00 – 16:00 Exercises (Hock, Aschwanden)
16:00 – 18:00 Group projects
18:30 DINNER
20:00 Public Lecture in Kennicott (Anderson +others?)

Sunday 13 June

Ed Bueler leaves  
08:30 – 09:20 Remote Sensing: Laser Altimetry (Arendt)
09:25 – 10:15 Subglacial lakes in Antarctica (Smith)
10:15 – 10:30 Break
10:30 – 11:20 Excursion to glacier front (Anderson)
11:25 – 12:20 Excursion to glacier front (Anderson)
12:20 – 14:00 LUNCH
14:00 – 16:00 Exercises (Arendt, Pettit)
16:00 – 16:30 Break
16:30 – 18:30 Group projects
19:00 DINNER

Monday 14 June

Ben Smith and Anthony Arendt leave  
08:30 – 09:20 Glacial geomorphology/geology (Anderson)
09:25 – 10:15 Remote Sensing: GRACE (Arendt)
10:15 – 10:30 Break
10:30 – 11:20 Ice – Ocean Interactions I (Truffer)
11:25 – 12:20 Ice – Ocean Interactions II (Truffer)
12:20 – 14:00 LUNCH
14:00 – 16:00 Exercises (Anderson, Arendt)
16:00 – 16:30 Coffee break
16:30 – 18:30 Group projects / preparation of presentations
19:00 DINNER

Tuesday 15 June

08:30 – 09:20 Geophysical Methods (Pettit)
09:30 – 10:20 Inverse Modeling (Truffer)
10:20 – 10:35 Break
10:35 – 13:00 Presentation of group projects
13:00 – 14:00 LUNCH
14:00 – 19:00 FREE AFTERNOON
19:00 BANQUET

Wednesday 16 June

08:30 – 18:30 Transfer McCarthy - Fairbanks

Thursday 17 June (Fairbanks)

09:00 – 12:00 Excursion to permafrost tunnel in Fox
13:00 – 17:00 Workshop: ‘Snow, water, ice and permafrost in a warming Arctic’ (8 invited speakers)
17:00 – 18:00 ‘Post-workshop mingling’ with snacks
18:30 Pizza/Party